ayımızın konuğu Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Anuk

20 Nisan 2013 Cumartesi 08:15
ayimizin-konugu-turkiye-sakatlar-dernegi-mardin-sube-baskani-ve-turkiye-sakatlar-konfederasyonu-baskan-yardimcisi-sayin-hasan-anuk-

Soğukların yavaş azaldığı, güzel güneşin rengini gösterdiği, tabiatın yeniden canlandığı, çiçeklerin renga renk açtığı, ağaçların nazik yapraklarını açtığı güzel bir baharın başında yine ayın konuğu başlığıyla karşınızdayım. Aslında bu sene iki baharı beraber yaşıyoruz desem umarım yanılmamış oluruz. Biri malum yaşadığımız İlk Bahar mevsimimiz ve diğeri ise, Hepimizin umutla beklediğimiz barış sürecinin yaşandığı bahar. Umarım her iki baharımız da sizlere, bölgemize ve tüm halkımız ve halklara hayırlı ve güzel günler getirecektir. Başlattığımız ayın konuğuyla her ay Dünaysır’ın (Kızıltepe) çeşitli kesimlerden kendi meslek konularıyla ilgili bir şahsiyetin misafir konuğu oluyoruz. Bu güzel ayımızın konuğu Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Anuk Beyefendiyle birlikteyiz. Başkanımıza sorduğumuz soruları ve aldığımız cevapları gelin beraber okuyalım.

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Sayın Başkan her zaman sorduğumuz gibi evvela size de soralım Hasan

                                                  Anuk kimdir? Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız ? 

 

Sayın Anuk :  1967 yılından Kızıltepe merkezde doğdum. İlkokul Kızıltepe’de orta ve Lise 1.sınıfı İzmir Selçuk ilçesinde ve son olarak liseyi Kızıltepe’de bitirdim1997 yılında Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şubesini 7 üyeyle kurdum.               Şu anda Derneğimizin 11.000’e yakın üyesi bulunmaktadır.  Kuruluşundan buyana Şube Başkanlığını üstlendim ve halen Şube başkanlığını yapmaktayım. Evliyim ve 3 çocuğum vardır.

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Mardin genelinde engelli sayısı hakkında bir bilgi verir misiniz ?

 

Sayın Anuk : Mardin genelinde 15000 üzerinde engelli olduğu düşünmekteyiz. Bu sayı Aile politikalar Bakanlığı verileri ve Mardin vali’liğinden alınan yardımlar ve kayıtlara dayanarak belirtiyorum. Türkiye’de sakatlık oranı % 10-12 dir. Mardin’de bu oran %15 civarındadır. Bunun nedenleri arasında eğitimsizlik, yanlış tedavi, çeşitli çocuk hastalıkları ve akraba evlilik gibi nedenler olduğunu düşünüyorum.

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Halkın ve Devletin engellilere bakış açısı nasıldır ?

 

Sayın Anuk : Halkımızın engellilere bakış açısını çok olumludur diyemiyorum. Maalesef insanlarımız engellilere küçük göz ve yüktür gözüyle bakmaktadır. Ancak son zamanlarda bazı yasaların çıkarılması veya mevcut yasaların uygulamaya konulmasıyla engelliler daha iyi anlaşılmaya başlandı ve değer verilmeye başlandı. Yinede istediğimiz seviyede olmamakla birlikte bazı iyi gelişmeler olduğunu düşünüyorum. 

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Gerek resmi kurumların ve gerekse özel sektörün engellileri istihdamını

                                                  Yeterli buluyor musunuz ?

 

Sayın Anuk : Yasal olarak % 3 engelli çalıştırılması gerekirken, maalesef ne kamuda ve nede özel sektörde buna tam uyulmuyor. Bu % 3 oranın yükseltilmesi gerekir ve yasanın layıkıyla uygulamaya konulmasını istiyoruz. Toplumda engellilerin iş yapma becerisi veya gücü yetersiz gibi düşünülüyor bu tamamen yanlıştır. Kesinlikle iddia ediyorum engelliler işine sadık ve bağlıdırlar. Ayrıca işlerini severek yapıyorlar ve özellikle el becerilerinde diğer kişilerden eksik hiçbir eksiklikleri yoktur. İşlerini ve görevini en iyi şekilde yaparlar.

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Bu günün şartlarında engellilere verilen ödeme (engelli maaşı)’nı yeterli

                                                   Buluyor musunuz veya en az ne kadar olmalıdır sizce ?

 

Sayın Anuk : Mevcut yönetim engellilere aylık ücret ve kendine bakamayacak olanlara da bakıcı ücreti olarak 2 çeşit ücret ödemektedir. Normal engelli üç ayda bir 800 civarında bir maaş alıyor ki, günün şartlarına göre yetersiz, ama yine de iyidir. İleride bunun artırılmasını umuyoruz. Ama, bakıcı ücreti asgari ücret nispetinde olup, bence bu yeterlidir.

 

Ancak bizim özellikle isteğimiz bir husus var o da şudur; Engellilerin rapor alma sistemini yanlış buluyoruz. Rapor alma şartları çok ağır, formaliteler fazladır. Sakatlık derecelendirmesinde net bir kriter öngörülmemiştir. Farklı hastaneler farklı raporlar düzenleyebiliyorlar. Biz ise engelli durumun derecelendirmesini istiyoruz. Örnek olarak Avrupa da hafif – orta – ağır sakatlık oranları vardır. Buna göre derecelendirilerek rapor verilmekte ve buna göre ücret verilmektedir. Bu uygulamanın aynısının Ülkemizde de olmasını istiyoruz.

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk :   İzninizle birazda mesleğinizden bahsetmek istiyoruz  ?

 

Sayın Anuk : Dernek olarak Telkâri üzerinde uzun zamandan beri çalışmalarımız var ve halen devam etmekteyiz. Bu sürede Avrupa Birliği’nden iki proje alan kendi alanında tek derneğiz. Ayrıca Türkiye’deki çeşitli kuruluşlardan 8 adet proje aldık ve hayata geçirdik.   ABD. başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında çeşitli etkinliklere katıldık ve Mardin’in çeşitli yönlerden tanımına katkı sağladık. ABD.den getirdiğimiz 2500 Adat tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıttık. 

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk :   Şu anda atölyenizde ne gibi işlemler yapıyorsunuz çalışmalarınız nasıl

                                                   gidiyor, ileride ne gibi projeleriniz var ?

 

Sayın Anuk : Şu anda telkâri üreten bir atölyemiz mevcuttur. Burada çeşitli telkâri ürünleri yapmaktayız. Çalışmalarımız devam etmektedir. Burada çeşitli ürünler üretmekteyiz ve satış reyonumuz da vardır. Yurt içi ve dışı fuarlara katılma çalışmalarımız devam edecektir.

 

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Barış süreci hakkında kısaca görüşlerinizi alma istiyorum, Barış süreci

                                                  hakkında ne düşünüyorsunuz beklentileriniz nelerdir ?

 

Sayın Anuk : Barış sürecini olumlu buluyorum. Yakalanan bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu fırsatı kaçırmamamız lazımdır. Yapılan görüşmeler şimdiye kadar iyi gidiyor umarım bu güzel hava devam edecek. Ancak burada önemli olan husus doğusu-batısı-güneyi-kuzeyi tüm toplum kesimlerinin olaya sıcak bakması gerekir, yoksa tek taraflı veya bölgesel yaklaşım ve hoş görü yetmiyor. Bu hoş görü havasına tüm toplumun iştirak etmesi gerekir. Tarafların şartları iyi değerlendirmelerini ve kalıcı bir barış olmasını istiyoruz.

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Son olarak bize söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

 

Sayın Anuk : Bizi ve derneğimizi onure ettiniz. Bize bu açıklama fırsatı verdiğiniz için size ve ekibinize teşekkür ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

Dünaysır Yazarı M.Öztürk : Sayın Başkan  kıymetli vaktinizi ayırdığınız için ve bu güzel sohbetiniz için biz de çok teşekkür ediyoruz.  Gelek spas, her hebî…..

 

 

 Haber okunma sayısı: 4734

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER