BU “Ayın konuğu” Mehmet Emin Değer

26 Eylül 2013 Perşembe 15:03
bu-ayin-konugu--mehmet-emin-deger

Sayın okurlarımız, “Ayın konuğu” sohbetlerimiz devam etmektedir. Güneydoğu’nun, Mardin’in sakin ve sade bir köyünde doğmuş, büyük mücadeleler vererek okumuş, öğretmenlik yapmış ve daha sonra ticaretle uğraşan Mehmet Emin Değer bu ayın konuğumuzdur. Dunaysır Kültür ve Araştırma Derneği’mizin birinci yılı münasebetiyle bu mutlu günümüzde Ankara’da Sayın konuğumuzla, şirin ve sade evinde buluştuk. Bu sade misafirperverliğine teşekkür ederken, yaptığımız sohbetimizi zevkle okuyacağını umarız.

  Dunaysır yazarı M.Öztürk: Mehmet Emin Kimdir, kendinizden bahseder misiniz?

 M.Emin Değer :  1953 Mardin Yolbaşı (Qesırcırran) köyünde doğdum ve mızgevrêde büyüdüm.  Gırherin (Ortaköy) İlk okulu, Mardin İmam hatip orta ve Lisesinde okudum. 1974 İmam hatip mezunuyum ve 1976-77 Mardin Eğitim Enstitüsünü bitirdim. Daha sonra kendim yaptırdığım okulda  İki dönem öğretmenlik yaptım. 1981 de kısa dönem askerlikten sonra  İskenderun’a gelip 27 yaşımda iken Uluslararası Nakliye Şirketini kurdum. Halen serbest çalışmaktayım.

Dunaysır yazarı M.Öztürk :  İş hayatınızdan bahseder misiniz ?

 M.E.Değer : Az önce belirttiğim gibi, 1981 de kısa dönem askerlikten sonra  İskenderun’a gelip 27 yaşımda iken Uluslararası Nakliye şirketini kurdum.   Böylece iş hayatıma başladım.  1998’e kadar İskenderun’da yaşadım. Çocuklarım okulları  nedeniyle, 1998’ de Şirketimi Ankara’ya naklederek burada Uluslararası  Nakliye faaliyetlerime devam ettim. Bu arada Uluslar arası taşımacılıkta ciddi çalışmalarım oldu. Roro  gemilerle Ulusoy firmasıyla nakliye çalışmalarım oldu.  Mardin’de uzun süre kapalı kalan  Martu fabrikasının yeniden açılması için bazı arkadalarla yeni ortaklık kurarak fabrikanın faaliyete geçmesi çalışmalarına katıldım ve ortak oldum. Ortaklığımız halen devam etmektedir. Kızıltepe’de Petrol ve Tır Parkım  bulunmaktadır. Halen Ankara’da ikamet etmekteyim. Ankara marev yönetim kurulu üyesi ve Marsev Artuklu Üniversitesi Vakfının kurucu ve icra kurulu üyesiyim. Halen bu görevlerim de devam etmektedir.

 Dunaysır yazarı M.Öztürk : Türkiye-Irak Dostluk Derneğinin Başkanlığını yaptınız bu konuda bilgi verir misiniz ?

 M.E.Değer :  Türkiye Irak Dostluk Derneği 1990 yılında Bakanlar kurulu kararıyla kurulmuş bir dernektir.  Bu dernek uzun süre pasif bir şekilde varlığını sürdürdü. Daha sonra Irak Ankara Büyük Elçisi Daham el Tikriti Derneğin başına geçmemi istedi. Büyük Elçi’nin ısrarıyla 1999 yılında aktif olmayan bu derneğin başkanlığına seçildim ve aktif  hale gelmesi için yoğun çaba sarf ettim. Derneğin başkanlığını 11 yıl kesintisiz yürüttüm. İki ülke arasında ticari, siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda Derneğimiz önemli çalışmalar ve faydalı hizmetler yaptı.

 Dunaysır yazarı M.Öztürk : Türkiye-Irak ilişkileri ve Kurdistan ilişkilerini nasıl buluyor sunuz ?

 M.E.Değer : Türkiye Irak Dostluk Derneği başkalığına  başladığımda tüm komsularımızla dış ticaret hacmimiz Türkiye dış ticaretinin % 3 seviyelerinde idi. Bu çok küçük bir rakamdır. Bunun mutlaka geliştirilmesi gerekmekte idi ve  bunu her platformlarda dile getirdim. Bu coğrafyanın kahrını, sıkıntılarını çekeceksiniz fakat nimetlerinden yararlanmayacaksınız, bu yanlış bir ve çelişkili bir durumdur dedim. Gelişmiş ülkelerde konşu ülkeler kendi aralarındaki ticaret hacmi kendi ticaretlerinin % 80’lerde olurken, bizdeki % 3’lük rakam çok komik kalmaktadır.  Ak parti  hükümeti döneminde bu rakam % 36’lar seviyesine ulaşmıştır. Bu iyi bir gelişme ancak kesinlikle yeterli değildir diye düşünüyorum. Bunun mutlaka geliştirilmesi gerekir. Bu gelişmişlik önünde  siyasi, nedenlerin yanında bölgedeki istikrarsızlık da var. Komşu ülkelerin başındaki yönetimin kişisel ailelerin elinde olması gelişmeye engel olmaktadır. Osmanlı dağıldıktan sonran coğrafyamızda ülkelerin başına birer aile yerleştirilerek o ülkeler sömürüldü. Çeşitli şekillerde bu sömürü halen devam etmektedir.  Yönetimin ailelerin değil bu ülke halklarının yönetime gelmesi gerekir diye düşünüyorum. 

 Dunaysır yazarı M.Öztürk :  Türkiye orta doğu ilişkileri hakkında ne düşünüyor sunuz ?

 M.E.Değer :  Bediüzzamanın tabiriyle “Türklerin ve Arapların sulh ve selameti alemi islamiyetin belkide alam-i insaniyetin sulh ve selametini temin eder” cumlesinden hareketle Türkiye adına komşu arap kardeşlerimizle iyi ilişkiler kurmak her zaman bana heyecan vermiştir. Bunun mutlaka geliştirilmesi gerekir. 11 yıllık Irak dostluk derneğinin başkanlığını yaptığım sırada Türkiye, Arap ve Avrupa ülkeleri arasında ekonomik ticari ve siyasi dostluk ilişkilerini geliştirmek için her zaman çaba sarf ettim. Önemli hizmetler yaptığıma inanıyorum.  Orta Doğu Ülke yönetimlerinin başındaki kişilerin bir gün mutlaka değişeceğini ve bunun normal yoldan olmayacağını, 12 sene önce bir çok platformlarda dile getirerek, Arap halkının kendi yönetimlerine karşı ayaklanacağını veya baş kaldıracaklarını sezmiştim, sokak hareketlerinin olacağını bazı toplantılarda dile getirdim. Bu konuda Türkiye halktan yana yer almıştır. Türkiye, Suriye’ye yakınlık göstererek  geçiş dönemi olmasını istedi, Esat’da bunu istiyordu ancak etrafındakiler bunu kabul etmek istemediler, bu geçiş döneminin yerine getirilememesi nedeniyle Türkiye yetkilileri kendilerinin aldatıldıklarını düşündüler. Ve Türkiye-Suriye ilişkileri böylece bozuldu.

 Dunaysır yazarı M.Öztürk :  Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 M.E.Değer : Şu anda Türkiyenin dış ticaret hacmi her gün artıyor ve sevindiricidir. İthalat daha fazla olabilir,  ithalat’ta büyümenin göstergesidir. İthalatı küçümsememek gerekir.  İthalatın kötü yanı cari açıklığı oluşturmasıdır. Şu anda Türkiye’de kamunun borçları yanında, Şirketlerin borçları var. Devletin ödeyemeyecek borcu bulunmamaktadır. Ve bir çok Avrupa ülkesinden iyidir. Milli gelir 2-3 bin dolardan 10 bin dolarlara yükselmiştir. Büyük gelişme olduğunu düşünüyorum, bu büyümenin devam edeceğine inanıyorum. Bunun için de İstikrara ihtiyaç var, bunun devam etmesi gerekir. Bu istikrar ve büyüme devam ederse İslam coğrafyasının da ekonomik olarak daha da büyüyeceğine inanıyorum.

 Dunaysır yazarı M.Öztürk :  Bir zaman siyasetle uğraştığınızı biliyorum. Hala siyasetle uğraşıyor musunuz ?

 M.E.Değer : Mardin’de iken Adalet Partisi Gençlik kolları başkanlığını yaptım. 1987 yılında seçimlerde Doğru Yol Partisi Mardin 3. Sıra milletvekili adayı oldum. 1990 yılından Doğru Yol Partisinin yüksek haysiyet divan üyesi oldum. 1995 yılından itibaren siyaset içerisindeki bazı kirlilikleri gördüğümden dolayı aktif siyasetten ayrıldım.  Ak parti kurulunca, aktif olmamakla birlikte akp. siyasetini beğendim. Ak partiye ikinci dönem Mardin’den aday adayı oldum. Aday olamadım ancak bu partinin siyasetine destek verdim. Halen destek vermeye devam ediyorum.

 Dunaysır yazarı M.Öztürk :  Sayın M.Emin bey bize evinin kapısını açarak misafir ettiğiniz için ve bu güzel sohbet için teşekkür ederim.

 M.Emin Değer :  Zahmet edip buraya kadar geldiğiniz için ve bana bu konuşma fırsatı verdiğiniz için bende sizlere teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. 


Haberin etiketleri:

“Ayın konuğu”


Haber okunma sayısı: 8709

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER