BİK ve DİKA'dan Yerel Basına Eğitim

01 Mart 2018 Perşembe 09:19
bik-ve-dikadan-yerel-basina-egitim

Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliğinde imzalanan ve 2 gün sürecek olan “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitim projesi başladı.

 Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliğinde imzalanan ve 2 gün sürecek olan “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitim projesi başladı.

Dicle Kalkınma Ajansu 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliğinde Mardin’de yerel basının geliştirilmesi amacıyla 2 gün sürecek olan “Yazılı basında mizanpaj ve haber dilinin iyileştirilmesi” eğitim projesi başladı.

İki gün sürecek olan eğitimlerde gazetecilere haber dili, araştırmacı gazetecilik, mizanpaj ve tasarım teknikleri medyada dil kullanımı konu başlıklarında Doç. Dr. Haluk Birsen ve Ahmet Kılıç eğitim verecek.

DİKA toplantı salonunda bugün saat 10.00’da gerçekleştirilen eğitime Mardin merkez ve ilçelerinde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Gerçekleşen eğitim programının açılış konuşmasını gerçekleştiren BİK Mardin İl Müdürü Adnan Günbegi, “Öncelikle basın ilan kurumu yönetim kurulu başkanımız Adnan Ertem ve tüm yönetim kurulu üyelerine ve genel müdürümüz Yakup Karaca’ya proje koordinatörlüğüne ve ev sahipliği yapan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’a teşekkür ediyorum. İki gün boyunca sürecek olan bu projemiz neticesinde Mardin basının daha etkili haberler ile yerel ve ulusal basında yer alması, gazete mizanpaj ve tasarımları ile en iyiler içinde yer alması için çalışacağız. Alaylı ve mektepli basın mensuplarının daha aktif yeni dijital çağa ayak uydura bilmesi için bu eğitimlerin faydalı olacağına inanıyorum. Amacımız kısa vadede Yerel Basında Haber dilinin iyileştirilmesi, yerel basının dijital ortamda da güçlü olması, nitelikli haber yazma, okur sayısının arttırılması, sosyal medyada yer alması, yerel basının dijital gazeteciliğe geçişine zemin hazırlanma, uzun vadede gazete işletmelerinin gelirini arttırma, bölgesel tanıtıma katkı sağlama, bölgenin kalkınmasına katkı sağlama, kurumsal imajın arttırılması konu başlıkları hedefleniyor” dedi.

Doğan yazılı basının gün geçtikçe internet haberciliği karşında etkisinin azaldığına dikkat çeken Basın İlan Kurumu Proje Koordinatörü Cenk Koray, bunun gelişmesi için eğitimlerin ve yeniliklerin okuyucu arttırma konusunda etkili olacağını belirtirken Gazetelerin reklam gelirlerinin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Koray, yaptığı konuşmasında Basın İlan Kurumu tarafından basının güçlendirmesi amacıyla KOSGEB ve Kalkınma ajanslarıyla basına yönelik eğitim konularda işbirliği yapılarak çeşitli projelerin imzalandığını sözlerine ekledi.

2 gün sürecek eğitimlerin sonunda programa katılan 26 basın çalışanına Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ve kurum amirlerinin katılımıyla katılım belgeleri verilecek. Haber/Ataullah Öncü

 

 

Haberin etiketleri:

haber


Haber okunma sayısı: 1186

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER