Mardin'de İnşaat Sektörü Darboğazda

12 Kasım 2016 Cumartesi 10:24
mardinde-insaat-sektoru-darbogazda

Ekonomideki olumsuz gelişmeler, kredi faizleri, dövizdeki artış ve terör olayları ekonominin bel kemiği olan inşaat sektörünü derinden etkiledi.

 Yaklaşık üç yıldan beridir Mardin'de birçok vatandaşı yakından ilgilendiren İnşaat sektörü neredeyse bitme aşamasına geldiği tespit edildi. Mardin’deki Talep darlığı ise inşaat sektörünü durma noktasına getirdi.

İnşaat sektörü alanında faaliyet gösteren müteahhitler piyasanın etkisinde kalarak bu alandaki çalışmalarını yarıda bırakıp kimileri “iflas ettik” bahanesiyle binlerce üyesini mağdur ederek piyasayı terk etmek zorunda kalırken, kimisi de vicdani davra-narak sahayı boş bırak-mayıp üyelerinin yanında durarak onları mağdur etmemek amacıyla yeni çözüm arayışlarına girdiği ifade edildi.
Bu süreç içerisinde iflas aşamasına gelen şirketlere devlet tarafından kayyumlar atanarak üyelerin mağduriyetleri giderilmeye çalışıldı. Kimi şirketlerde ise üyeler kendi aralarında komisyon oluşturarak kendi imkânlarıyla yarıda kalan konutlarını tamamlamaya çalışıyor.
Gün geçtikçe kan kaybeden İnşaat ve konut sektöründe yaptığımız araştırmaya göre 2014 yılında konutlar 300 ile 200 bin lira arasında el değiştirirken, 2016 yılın aynı döneminde ise bu konutlar 220 ile 120 bin liraya alıcı bulamadığı ifade edildi. İnşaat ve konut sektörü ciddi düşüş içerisinde bocalarken, temelleri atılmış inşaatlar ise herhangi bir çalışma olmadığı için neredeyse çürümeye terk edilmiş durumda. Konut sektöründeki bu düşüşün olumsuz yönde etkilediği bir diğer sektör ise emlakçılar.
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre sadece 2014 Ağustos ayında satılan 389 konut ile Mardin kendi bölgesin-de birinciliği yakalarken, 2016 yılının aynı dönemin-de ise bu satışların yarı yarıya düştüğü tespit edildi.
Bölgedeki istikrarsızlıktan ve belirsizlikten dolayı birçok müteahhittin iflas ettiği bu sektörde, binlerce üyenin ev sahibi olma hayali yıllardır yarıda kalan ve çürümeye terk edilen inşaatların temellerine gömülürken, vatandaşlar devletin buraya yapacağı yatırımlara ve konut kredilerinde ki faiz indirimlerine umut bağladığı kaydedildi.

 

Haberin etiketleri:

haber


Haber okunma sayısı: 841

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER