Kızıltepeli gençlerden ‘sıfır bütçeli’ film

28 Ekim 2013 Pazartesi 10:37
kiziltepeli-genclerden-sifir-butceli-film

Bir zamanlar ismi hep terörle anılan Mardin’in Kızıltepe ilçesinden artık başarı hikâyeleri geliyor. Sosyal hayatın normale döndüğü ilçede bir grup genç, bütçesiz sinema filmi çekti. Bol aksiyonlu film, Hollywood’un milyon dolarlık bütçeli filmlerini aratmıyor. Yurda bırakılan bir çocuğun nasıl ölüm makinesine dönüştürüldüğünü ve onu durdurmak için özel bir ekibin oluşturulmasını konu edinen ‘Stop’ adlı filmin yönetmeni ise 18 yaşındaki İsmail Çelik. Filmin hem senaryosunu yazıp hem de oynayan Çelik, “Bu film Kızıltepeli gençlerin başarısını ortaya koyuyor.” diyor. Çektikleri filmi Kızıltepe halkına açık havada izlettiren oyuncular, filmlerini tanıtmak için yetkililerden destek bekliyor.

 Filmin fikir babası İsmail Çelik. 3 yıl önce sinemaya karşı bir merakı oluştuğunu söyleyen Çelik, film çekme fikrini arkadaşlarına anlatır. Oto elektrikçisi, eczacı çırağı, oto tamircisi, market çırağı, müzisyen, ziraat teknikeri ve elektrikçi gibi mesleklerde çalışan 13 gençten oluşan ekip, kendi aralarında para toplayıp fotoğraf makinesi alır. Çelik, filmin senaryosunu yazar. 13 arkadaş filmlerinde oyunculuk da yapar. 50’ye yakın tanıdıklarına da filmde rol verirler. Mardin ve Kızıltepe’de çekilen filmde kullanılacak araçlar ise komşulardan ve arkadaşlardan ödünç alınır. Montajı da eski bir bilgisayarda yapılan filmin bazı sahneleri bilgisayar efektleri kullanılarak çekilir.

İsmail Çelik, yıllardır Kızıltepeli gençlerin hep kötü anıldığını ancak iki yıldır bu imajı yıkan gençlerin sanatta ve eğitimde başarılar kazandığını dile getiriyor. Filmin oyuncularından marketçi çırağı Şehmus Özbek, bu filmi yapmak için gece gündüz çalıştıklarını söylerken, mutlu sona ulaşmanın keyfini yaşıyor. Özbek, “Hem markette çalıştım hem de filmde oynadım. Bazen ustamdan izin alamadım. Bu yüzden bazı sahneleri gece çekmek zorunda kaldık. Arkadaşlarımın hepsi özverili çalıştı. İmkânsızlıkları başardık. Harçlıklarımızla topladığımız paralarla filmi çekmeye çalıştık. Bize destek verilirse daha iyi sinema filmi çekeriz. Buna inanıyoruz.” diye konuşuyor.

 Haber okunma sayısı: 930

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER