Rohingya Müslümanlarını Bekleyen Son

06 Kasım 2016 Pazar 15:16
rohingya-muslumanlarini-bekleyen-son

Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde, 2012’de Rohingya Müslümanlarına yönelik yaşanan büyük katliamlardan sonra kamplarda ağır koşullarda yaşam savaşlarını sürdüren 140.000 civarındaki Rohingya Müslüman’ı, Budist Rakhineler tarafından ciddi baskı altında tutulmaya devam etmektedirler.

 Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde, 2012’de Rohingya Müslümanlarına yönelik yaşanan büyük katliamlardan sonra kamplarda ağır koşullarda yaşam savaşlarını sürdüren 140.000 civarındaki Rohingya Müslüman’ı, Budist Rakhineler tarafından ciddi baskı altında tutulmaya devam etmektedirler.
 

Birleşmiş Milletler tarafından; “eziyet gören dinî azınlık” olarak görülen Rohingya Müslümanları, 19 Ocak 2009 tarihinde Myanmar ve Taylan sınırı arasındaki denizde metruk gemilerdeki sefil görüntüleriyle gündeme gelmiş, kısa süre sonra da nisyana terk edilmişlerdir.

 

Myanmar’da, Budist milliyetçi akım, aynı paraleldeki devlet merkezci perspektifle örtüşen yakın ve paralel yaklaşımlar sonucu, Rohingya Müslümanları üzerindeki ayrılıkçı ve dışlayıcı baskılarını daha da artırarak sürdürmeye devam etmektedirler.

 

Budist milliyetçiliğin oluşturduğu katı tutum ve düşmanlık politikaları, Rohingya Müslümanlarına yönelik alternatif çözüm yollarının tıkanmasına zemin oluşturmaktadır. Bu bağlamda, soruna nihai noktayı koyma yollarının ‘reel politik’ anlamında iç siyasal yapılarla çözümünü zorlaştırmaktadır.

 

Myanmar’daki askeri cunta yönetimine karşı ambargo uygulayan ABD, Myanmar’da Müslümanlara karşı uygulanmakta olan kötü muameleye rağmen Obama yönetiminin giderayak 7 Ekim’de bu ambargoyu Kasım 2015 seçimlerinden büyük zaferle çıkan ve 1999’de ölen İngiliz asıllı Michael Aris’in eşi Aung San Suu Kyi lehine kaldırması dikkat çekici olmuştur. Bu tutum Rohingya Müslümanlarına vurulmuş en büyük darbe niteliğinde olmuştur.

 

Myanmar’da bu yılın Mart ayında yönetimi devralan Aung Suu Kyi ve onun yönetimindeki Ulusal Demokrasi İttifakı (National League for Democracy), seçimler sırasında büyük vaatlerle Myanmar’ın dört bir yanında Budist çoğunluk tarafından Müslüman azınlıklara uygulanan yedi yüzyıllık baskıların ortadan kaldırılması yönünde adımlar atacağını, Arakan’da Budist Rakhineler ve Rohingya Müslümanları arasındaki sorunların kökten çözümü için büyük hamleler başlatacağını ifade etmişti.

 

Obama yönetimi tarafından, 7 Ekim’de Myanmar üzerindeki ambargonun kaldırılmasından iki gün sonra, Arakan’da olayların yeniden alevlenmeye başlaması ve Budist güvenlik güçlerine yönelik provokasyon kokan eylemlerin başlaması düşündürücüdür. Bu durum, Arakan’ın yeniden şiddet ortamına dönüşmesine ve Müslümanlara yönelik baskıların artmasına neden olacaktır.

 

Kendisi de Theravada Budist’i olan Aung  San Suu Kyi, son Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, aşırı milliyetçi Budist Rakhinelerden çekinerek, Rohingya adını kullanmaması ve Arakan’daki Müslümanları, ‘Bengali’ olarak tanımlaması dikkat çekici olmuştur. Aung San Suu Kyi’nin yeni ABD Büyükelçisi’ne de, ‘Rohingya’ sözcüğünü kullanmaması konusunda uyarması ve Yangon’daki ABD Büyükelçiliği önünde yapılan gösterilerde, ‘Rohingya’ adının Amerikalılar tarafından kullanılmaması yönündeki baskılar, Rohingya Müslümanlarına yönelik çözümün zorluğunu ortaya koyması bakımından önem arz etmektedir.

 

Arakan’daki ulusalcı Budist retoriği, Müslümanları sadece illegal ‘Bengali’ göçmen olarak görmeye çalışması ve din işlerinden sorumlu eski General Thura Aung Ko’nun da Müslüman ve Hinduları sadece “ortak vatandaşlar” (associate citizens) olarak telaki etmesi, sorunun çözümünün zorluğunu ortaya koymaktadır.

 

Son günlerde Arakan’da yaşanan provakatif eylemler sonucu ortaya atılan ‘Cihadist’ yaklaşımından sonra kurulan özel güvenlik birimleri, Müslümanlar üzerinde baskı oluşturarak Rohingya Müslümanlarının haklı taleplerini farklı mecralara sürüklemeye çalışmaktadırlar.

 

Haberin etiketleri:

haber


Haber okunma sayısı: 1009

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER