AHMET KARAHANLA ÖZEL RÖPORTAJ

30 Nisan 2014 Çarşamba 17:41
ahmet-karahanla-ozel-roportaj

Hem Kızıltepe ve hem de Derik ilçesinde köklü bir aileden gelen, siyasette uzun zaman yer alan bir şahsiyet olan Ahmet Karahan’ı, Dünaysır Haber Sitesi olarak konuk ettik

   Hem Kızıltepe ve hem de Derik ilçesinde köklü bir aileden gelen, siyasette uzun zaman yer alan bir şahsiyet olan Ahmet Karahan’ı,  Dünaysır Haber Sitesi olarak konuk ettik. Sayın Karahan ile yapılan bu röportajımızı zevkle okurlarımızın  bilgisine arz ediyoruz.

Dünaysır Yazarı M.Ö.  Sayın Ahmet Karahan kimdir kendinizden bahseder mısınız ?

A.Karahan  : 1957 yılında Derik ilçesine bağlı Bızdoğan (Dağancık) köyünde doğdum.  İlk öğrenimini kendi köyümde ve daha sonra  Kızıltepe Ortaokulu ve Kazıltepe Lisesini bitirdim. Uzun süre Kızıltepe’de ikamet ettim.

Dünaysır Yazarı M.Ö.  İş hayatınızdan bahseder misiniz ?

A.Karahan  : Kızıltepe’de ikamet ederken Ticaretle uğraşıyordum. Köyümüzde arazimizin olması nedeniyle, ayrıca da çiftçilikle de uğraşıyordum. Ticari faaliyetlerimiz 1994 yıllarına kadar devam etti. Daha sonra Köye giderek çiftçilikle uğraşırken, Derik’te Ziraat odasının kuruluşunda bulundum, odanın kurucu meclis başkanlığını yaptım.  1996 yılında Refah Partisi Derik ilçesi üyeliğine geçtim.  Refah Partisinin kapanmasından sonra kulan Fazilet Partisi İlçe başkanlığını yaptım. Yaklaşık 2 yıl gibi sürdü. Ve 2001 yılında Ak Partinin kuruluşunda Derik İlçe Kurucu Başkanı oldum. 3 dönem İlçe Başkanlığını yaptım. 2011 yılında Ak Parti Mardin Milletvekili adayı oldum. Hala Ak partili olarak aktif siyasetin içerisindeyim.

Dünaysır Yazarı M.Ö. Ak parti içerisinde uzun zamandır aktif olarak görev yapıyorsunuz? Bunun özel bir nedeni var mıdır ?

A.Karahan  : Öncelikli olarak siyasi yapıma yakın olması ve aile yapımızın muhafazakar demokrat olması nedeniyle Ak partiye yakın ilgi ve alaka duymaktayım. Sayın Genel Başkanımızın da yapı itibariyle bu düşüncede olması daha da dikkatimi çekmiş, ona yakın ilgi duyuyorum.  Aslında O  İstanbul Belediye Başkanı iken dikkatimi çekiyordu. Sayın Başbakanımız, ayrıca, Kürt sorununa bakış açısı, bölgeye olan ilgisi, Ülke yönetimi ve dünya ülkeleri arasındaki saygınlığı benim Ak Partiye olan ilgimi daha da arttırmıştır.

Dünaysır Yazarı M.Ö. Son seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz ? Bölgemiz için Ak Parti Sizce başarılımı başarısız mı ?

A.Karahan  : Belediye seçimlerinde Kürt coğrafyasında Ak parti oylarını bir önceki  seçime göre arttırmıştır. Bu da Ak partinin özellikle barış sürecine vermiş olduğu katkıdır. Bu sayede bölge halkının güvenini yeniden kazanmıştır. Bu başarı yalnız bölgemizle sınırlı kalmadı tüm Türkiye’de bu açıkça görülmektedir. Bu başarı Ak parti politikalarının doğru olduğuna dair halk tarafından tescil edilmiştir.  Ancak Mardin’de bazı ilçe merkezlerinde başarısız olduğumuz düşünülebilir. Onun sebebine gelecek olursa; takdir edersiniz ki, siyaset ekip işidir. Bu süreçte ekip eksikliğimizin olduğunu düşünüyorum veya dahi iyi bir ekip oluşturulabilirdi.  Artuklu Belediyesini neden kaybettiğimiz sorusuna gelecek olur isek ;  Adaylık sürecinde bir kriz süreci oldu ve biz bu süreci parti olarak iyi yönetemedik diyebiliriz. Yani eski partili arkadaşlarımızı küstürmeden ve iyi bir diyalogla ikna edebilir ve yeniden partiye kazandırabilirdik. Nitekim bazı arkadaşlarımız bu küskünlüklerinin neticesinde Ak parti dışındaki partilerde yer alarak partimiz oylarının bölünmesine neden oldu, faturası bize ağır oldu netice olarak Artuklu Belediyesini de kaybettik. Hatta organizeli bir şekilde çalışılmış olsaydı, değil Artuklu Belediyesini Büyük şehir Belediye Başkanlığını da kazanılabilirdik. Ne yazık ki bu birliği sağlayamadık.

Dünaysır Yazarı M.Ö.  Şu andaki siyasetten beklentiniz nedir ve bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz ?

A.Karahan  : Ben partimin bir neferi olarak çalışıyorum ve çalışmaya devam da edeceğim. Şayet Partimiz bize bir görev verirse onu da seve seve yapmaya hazırım. Bunun için deneyimime güveniyorum. Ak parti ilk kuruluşunda daha geniş bir tabana yayılmış durumda idi. Ve ilk seçimlerden sonraki seçimlerde Mardin il genelinde sürekli oylarımızı arttırmışız. Ancak bu son dönemde bir duraklama olduğu görülmektedir. Bunu yeniden canlandırmalıyız. Bu potansiyelimiz vardır.

Dünaysır Yazarı M.Ö. Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı olur mu ?

A.Karahan  : Bana göre Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmayı hak etmiştir. Bu partiye en çok hizmet eden biri olarak onun da Cumhurbaşkanı adayı olmasından daha doğal bir şey olamaz.

Soru :  Sizce aday olur mu ?

Cevap : Takdir kendilerinindir.

Soru :  Abdullah Gül, Ak Parti Genel Başkanı olmayı  veya Başbakan için geri döner mi ?

Cevap :  Olabilir. Olmaması için bir neden yoktur. Bence daha da iyi olur.

Soru : Sizce Tayip bey Cumhurbaşkanı olursa, Abdullah Gül dışında partinin başına kim geçer?

Cevap:  Ak parti içinde genel Başkanlık yapabilecek çok kişi vardır. Bu aşamada bir sıkıntı yaşanabileceğini düşünmüyorum.

Soru : Parti içinde Tayip Beyin cumhurbaşkanı olmasını istemeyenler var mı?

Cevap :  Zan etmiyorum.

Soru : Tayip bey Cumhurbaşkanı olursa partide bölünme veya  kopmalar olur mu?

Cevap : Böyle bir kopma olacağını düşünmüyorum. Ak parti köklü ve kurumlaşmış bir partidir.

Soru : Tayip bey, Cumhurbaşkanı olursa barış süreci ne olacak ?

Cevap : Barış süreci devam edecek ve bence de devam etmek zorundadır. Türkiye’nin kaybedecek zamanı yoktur. Nitekim Bu ülkenin çoğunluğu   bu sürece destek veriyor ve son seçimlerde de bu tescillenmiştir.

Dünaysır Yazarı M.Ö.  Sayın Başkan, bize vakit ayırdığınız için ve bu güzel sohbetiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Ayrıca, Dünaysır Haber Setesi ekibi olarak sizlerin siyasette daha iyi bir yerlere gelmesini diliyoruz.

A.Karahan :  Bana bu güzel konuşma fırsatı verdiğiniz için Dünaysır Haber Sitesi ekibine ve sizlere çok teşekkür ediyor ve başarılarınız devamını diliyorum.Haber okunma sayısı: 3133

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER